Help Haus s.r.o.

Lídr technologického pokroku pro stavby rodinného bydlení

Zpět

Dům s náklady na vytápění do 3000 Kč ročně.

Přidal: Počet shlédnutí: 646

Jaké energetické ztráty a kolik energie je potřeba k doplnění pro vyhřátí budov zateplených, nízkoenergetických a pasivních, v různých klimatických pásmech? Jaký způsob zateplení a druh vytápění zvolit? Ovlivňují klimatické podmínky zateplování a způsob vytápění ?

Dům s náklady na vytápění do 3000 Kč ročně.

Co na to ? Doc. Ing. Zdeněk Kutnar, CSc., ČVUT Praha, fakulta architektury, ústav stavitelství. „Po 10 let byly sledovány bytové domy postavené s inverzní skladbou stěn, s tepelně izolační vrstvou na  straně interiéru.  Nebyly zjištěny žádné konstrukční závady. Uživatelé oceňovali rychle dosažitelnou tepelnou pohodu vnitřního prostředí po  příchodu ze zaměstnání při aplikaci přerušovaného vytápění v  průběhu dne. Příznivé uživatelské chování bytových domů pro nás bylo příjemným překvapením.“

A co na to stavitelé? - Minimální energetické ztráty, rychlá výstavba, zdi nevlhnou a tudíž je mráz nepoškozuje. Při uskladnění, dopravě a po zabudování tvárnice není potřebné chránit proti povětrnostním vlivům.  Voda, mráz ani nepřízeň skořepinové tvárnice nepoškozují.

Co na to majitelé?

- „V době, kdy jsem se rozhodoval, jaký stavební systém použiji na výstavbu svého nového rodinného domu, mi přišla velmi zajímavá nabídka na zdicí systém se skořepinových tvárnic. Velice mne zaujaly nízké náklady na hrubou stavbu, o 15–20 % nižší oproti jiným zdicím materiálům, velmi rychlá výstavba a také ta skutečnost, že jsem se rozhodl pro vnitřní zateplení domu. Výhody z této volby plynou ty, že dům má velmi nízké náklady na vytápění a je vytápěn ve velmi krátkém čase. Víceméně neprodělávám peníze za „topení do zdi"Srovnávat mohu jen z pohledu znalosti jiného domu od rodičů. Ten je zateplen vnější izolací, doba vytápění je delší a pořizovací náklady na systém vytápění jsou vyšší."

Martin Greguš – obec Staňkovice


- „O systému jsem se dozvěděl z preferencí realizační firmy, která mi vytvářela cenovou nabídku na nový rodinný dům a již mnoho desítek domů za svoji existenci úspěšně realizovala. Byl jsem překvapen rychlostí výstavby, do šesti měsíců měli hotovo, a posléze i obrovskou úsporou nákladů na vytápění a rychlosti vyhřátí vnitřního prostoru. Bydlení je velmi příjemné z pohledu vnímání pocitové teploty a komfortu vnitřního prostředí. Rekuperace vzduchu v kombinaci s vnitřním zateplením a regulací topného systému nám zajišťuje neustálý přísun čerstvého zdravého vzduchu.
Před nastěhováním do nového domu jsme bydleli v panelovém bytě. Bydlení v domě s vnitřním zateplením je nepopsatelně komfortnější a navíc za velmi nízké provozní náklady." 

Jaroslav Hřib – obec Cítoliby 

Co na to specialista?

Systém vnitřního zateplení budovy je vhodný především pro pasivní a nízkoenergetické domy, rekreační a jiné budovy, kde je žádoucí prostory uvnitř rychle vytopit a provozovat, kdy systém vytápění může pružně reagovat na pokles teploty v místnosti. Vnitřní zateplení není příliš vhodné při topení tuhými palivy (vyjma krbu) nebo při vytápění, které není možné pružně regulovat. Naopak nejvhodnější je vnitřní zateplení v kombinaci s řízeným větráním (topením a ochlazováním) vzduchotechnikou – rekuperací. Při volbě systému vnitřního zateplení nedochází ke ztrátě tepla tím, že jsou vyhřívány stěny (akumulace) a jelikož topíte, kdy otřebujete a pokojové teploty dosáhnete prakticky ihned, není ani akumulace stěn žádoucí. Navíc odpadá kotvení zateplení, lepí se přímo na tvárnici lepicím tmelem bez mechanického zásahu do obvodových stěn. Jedná se tudíž o rychlou, polosuchou výstavbu bez ohledu na klimatické podmínky. Vnitřní úpravu stěn je řešena nalepeným sádrokartonem.

Řez obálkou budovy je tudíž složen z několika vrstev, přičemž vně jsou odolné skořepinové tvárnice a uvnitř příjemná plocha tvořená sádrokartonem nalepeným na izolaci. Příjemné a pohodové prostředí uvnitř budovy je totiž odlišné od zděných staveb. 

Adolf Štětka

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info